Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mojżesz - charakterystyka postaci biblijnej, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mojżesz to jeden z najbardziej znanych proroków Izraela. Jako ten, który wyprowadził Izraelitów z niewoli egipskiej jest postacią, której historię często wykorzystują artyści i filmowcy w tworzeniu swoich dzieł.

Nie wiadomo dokładnie, w którym roku urodził się Mojżesz. Wiemy, że miało to miejsce w Egipcie w XIII w. p.n.e. Aby go uratować, matka schowała go w zaroślach Nilu w wiklinowym koszu. Tam został odnaleziony przez córkę faraona i przygarnięty, jako jej przyrodni syn. Dzięki kontaktom swojej rodzonej siostry wykarmiła go jako mamka jego własna matka.

Był wychowywany jako Egipcjanin. Został jednak wygnany na pustynię za zabójstwo człowieka. Tam żył wśród plemienia Moabitów, kiedy pewnego dnia ukazał mu się Bóg w postaci gorejącego krzewu i nakazał powrót do Egiptu i wyprowadzenie ludu Izraela z niewoli.

Mojżesz zrealizował żądanie Boga. Udał się najpierw na dwór faraona prosząc o wolność dla swojego ludu, kiedy spotkał się z odmową Bóg zaczął nękać Egipcjan dziesięcioma plagami. Zesłał między innymi plagę ciemności, szarańczę i wreszcie Anioła Śmierci, który zabijał pierworodnego syna w każdym, nieoznaczonym wcześniej krwią baranka gospodarstwie. Faraon...

Podobne wypracowania