Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jana Andrzeja Morsztyna „Do Trupa” - Obraz miłości w literaturze barokowej w oparciu o wiersz „Do Trupa” oraz inne dzieła literackie

Literatura baroku bardzo chętnie podejmowała temat miłości. W odróżnieniu od odrodzenia, gdzie uczucie to kojarzone było najczęściej z sielskością i niewinnością, w baroku zwrócono uwagę na jej stronę zmysłową oraz ziemski aspekt. W poezji barokowej obecne również było silne zainteresowanie Bogiem. Powstawały wiersze będące żarliwą modlitwą, lamentem.

Obraz niespełnionej miłości rysuje się w sonecie Jana Andrzeja Morsztyna „Do Trupa”. Dość odważne zestawienie podmiotu lirycznego i zmarłego, ma zwrócić uwagę na rozpaczliwy stan tego pierwszego. Konkluzją jest stwierdzenie, iż lepiej jest być martwym i nie czuć cierpienia, niż doświadczać ciągłego bólu, spowodowanego stanem nieszczęśliwego zakochania.

Wewnętrzne rozdarcie, związane z miłością, ukazuje poeta także w wierszu „Cuda miłości”. Utwór przepełniony jest pytaniami, za pomocą których podmiot pragnie dociec istoty uczucia. Pełno tu paradoksów, które stanowią dla bohatera lirycznego nieustające źródło cierpienia. Motywem postępowania podmiotu jest nieszczęśliwa miłość, która stanowi przewrotną odpowiedź na wszystkie postawione przez ja liryczne pytania. Podmiot zdaje sobie sprawę, iż nie wszystko jest w stanie...

Podobne wypracowania