Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Porterty kobiet wyemancypowanych - kobiety w „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Problem emancypacji kobiet związany był bezpośrednio z traumatycznymi wydarzeniami roku 1863. Upadek powstania styczniowego spowodował, że wiele ówczesnych kobiet straciło mężów, dzieci ojców. Tym samym zabrakło głównych i nierzadko jedynych żywicieli rodzin. Kobieta musiała zatroszczyć się o byt własnej rodziny i przyszłość dzieci. Zaczęła pracować.

Jedną z pisarek żywo interesujących się tą kwestią była Eliza Orzeszkowa. Stała się ona wielką zwolenniczką samodzielności zarobkowej kobiet i otwarcie popierała ich starania w walce o równouprawnienie z mężczyznami.

W swoich tekstach niejednokrotnie kreuje postaci kobiet wyemancypowanych, niezależnych finansowo od mężczyzn, niebojących się ciężkiej pracy, samodzielnie utrzymujących rodziny i gospodarstwa. Doskonałym przykładem jest powieść „Nad Niemnem”. Ta wieloaspektowa panorama życia w dziewiętnastym wieku prezentuje sylwetki co najmniej kilku wyemancypowanych kobiet.

Warto wspomnieć na przykład o Marcie Korczyńskiej. Zajmowała się przez całe życie gospodarstwem krewnego Benedykta Korczyńskiego. Najwyższą wartością była dla niej praca. Nie bała się otwarcie mówić o tym, co myśli, była śmiała i zdecydowana.

Podobnie było w przypadku Justyny Orzelskiej...

Podobne wypracowania