Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Ludzie bezdomni” - interpretacja tytułu powieści Żeromskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Ludzie bezdomni” to powieść Stefana Żeromskiego, która została napisana w 1899 r. W swoim dziele autor wiele miejsca poświęca zagadnieniu współczesnej sytuacji ekonomicznej i bytowej wielu ludzi. Taką wymowę ma także tytuł książki, ale czy dotyczy on jeszcze czegoś więcej?

Interpretacja dosłowna przynosi głównie wnioski czysto ekonomiczne. Autor wielokrotnie porusza w swoim dziele temat biedy. Opisuje całe rodziny, mieszkające w walących się ruderach, w warunkach niesamowitego ubóstwa. Cierpienie to dotyka Wiktora Judyma, który chcąc poprawić fatalną sytuację materialną rodziny, postanawia wyjechać do Szwajcarii, by tam podjąć dobrą pracę. Znamienne jest także przedstawienie żebraków - w Paryżu i Warszawie, to wstrząsający widok, ukazujący absolutną bezdomność i niemal całkowite wykluczenie z życia społecznego. Dokonując analizy opartej na statusie materialnym otrzymujemy obraz ludzi biednych, niemogących wieść godnego życia.

Patrząc nieco szerzej, niż tylko przez pryzmat warunków finansowych, możemy dostrzec bezdomność jako brak własnego miejsca, nie spowodowany bynajmniej złą sytuacją finansową. Tak jest z Tomaszem Judymem, który nie ma swojego domu, miejsca gdzie może zakotwiczyć, uznać je za...

Podobne wypracowania