Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Leśmian „Poeta” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór Leśmiana zatytułowany „Poeta” porusza bardzo ważną kwestię znaczenia i roli artysty w życiu. Pokazuje on, jak trudno jest pogodzić poecie życie duchowe z materialnym, rzeczywistym.

Wiersz ma budowę stychiczną, ciągłą. Składa się z dwóch części, przy czym pierwsza jest dłuższa od drugiej. Odnajdujemy w wersach rymy dokładne parzyste. Leśmian zastosował wiele środków artystycznych, aby poetycko ukształtować swoje dzieło. Na szczególną uwagę zasługują liczne wykrzyknienia, które pełnią funkcję podkreślającą wypowiedzi oraz dynamizują utwór. Z tradycji norwidowskiej artysta zaczerpnął wielokropki, które stanowią niedokończoną myśl, refleksję i pozwalają czytelnikowi na dowolność interpretacji. Możemy zauważyć tu także neologizmy, które w twórczości Leśmiana były wręcz charakterystyczne. To takich słów należy między innymi niepochwytność. Poeta zastosował nowe wyrazy, aby przekazać swoje myśli i uczucia.

Utwór ten ukazuje nam postać poety, który jest rozdarty wewnętrznie. Poezja jest dla niego najważniejsza, stanowi najpiękniejszą część egzystencji. Radością jest dla mężczyzny obserwowanie świata przyrody, zwierząt czy zjawisk natury, ponieważ to z nich czerpie inspiracje....

Podobne wypracowania