Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Świętochowski „My i Wy” - interpretacja, opracowanie artykułu

Aleksander Świętochowski, pozytywizm

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Aleksander Świętochowski był jednym z najwybitniejszych publicystów okresu pozytywizmu, określanym nawet mianem „papieża” warszawskiego postępu. Od roku 1870 współpracował z „Przeglądem Tygodniowym”. Tam też, w roku 1871, opublikował artykuł pt.: „My i Wy”. Był to manifest programowy. Świętochowski, jako przedstawiciel pokolenia młodych – pozytywistów, polemizował i odpierał ataki pokolenia starych – romantyków (do których, w głównej mierze, tekst był skierowany).

Już sam tytuł „My i Wy” sygnalizuje, że mamy do czynienia z dwoma odrębnymi środowiskami. Pewna grupa osób (my), kieruje swoje uwagi do innej, określonej mianem „wy”. „My” to ludzie młodzi, nieliczni. Nie hołdują pustym ideałom, nie zależy im na zysku i poklasku. Nie boją się wypowiadać własnego zdania. Nie jest im straszna krytyka, wręcz przeciwnie – wzbogacałaby on ich światopogląd. Co jest charakterystyczne dla pozytywistów – pragną oni postępu, apelują, by nie patrzeć w przeszłość, a wspólnie budować przyszłość „Wy” to z kolei bardzo liczna grupa romantyków, którzy boją się osądu własnych idei, dlatego też wolą ich nie wygłaszać....

Podobne wypracowania