Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Twardowski „Wierzę” - analiza i interpretacja wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiersz pt. „Wierzę” księdza Jana Twardowskiego jest swego rodzaju wyznaniem wiary. Podmiot liryczny możemy utożsamiać z autorem.

Pierwszy wers brzmi: „Wierzę w Boga”. Tymi samymi słowami rozpoczyna się wyznanie wiary. Podmiot liryczny z całą stanowczością wyznaje wiarę w Boga. Następnie podaje argumenty, dzięki którym w swej wierze trwa.

Czyni to z miłości do ludzi. W sposób bardzo precyzyjny określa, które osoby dają mu do tego siłę. Jest to „15 milionów trędowatych” (zwrot ten może symbolizować ludzi biednych, chorych, odrzuconych). Trąd kojarzy nam się z chorobą, która odpycha ludzi (przykładem może być opowieść o losach Hioba). Twardowski ich wszystkich kocha. Nie odtrąca, gdyż są jego bliźnimi. Kolejna niebotyczna liczba osób, którą podaje autor to „30 milionów obłąkanych”.

Kapłan wierzy w Boga z miłości „do silnych jak koń dźwigających paki od rana do nocy”, a więc ludzi, którzy ciężką pracą fizyczną, trwającą cały dzień, zarabiają na swój byt. Siłę do wiary dają również ciotki, „którym włosy wybielały od długiej dobroci”. Prawdopodobnie stało się tak, gdyż kochały i martwiły się o swoich bliskich....

Podobne wypracowania