Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czy w rodzinie potrzeby jest autorytet? - rozprawka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rodzina jest niezwykle ważną wartością w życiu każdego człowieka. To od niej uczymy się pierwszych zachowań socjalnych, zasad moralnych i etycznych. Rodzice i rodzeństwo są dla nas początkowo niepodważalnymi autorytetami, lecz kiedy dorastamy – kwestionujemy ich zasady. Jest to naturalnym elementem poszukiwania własnego światopoglądu. Czy potrzebny jest nam wobec tego autorytet w rodzinie? Myślę, że tak; niniejsza rozprawka stanowi podjęcie próby udowodnienia tej tezy. 

Aby dobrze wychować dziecko, należy nałożyć na nie pewne granice zachowań dopuszczalnych i zabronionych. Każdy człowiek powinien znać swoje miejsce w hierarchii społecznej, a właśnie rodzina jest pierwszą społecznością, do której należymy. Powinniśmy być świadomi zarówno swoich praw, jak i obowiązków – właśnie zadaniem autorytetu jest narzucenie ich. Rolą rodzica jest przede wszystkim nauczenie dziecka konsekwencji jego czynów. Rodzina jest swoistym przygotowaniem do życia w społeczeństwie, które rządzi się pewnymi specyficznymi i z góry ustalonymi prawami. Brak autorytetu najczęściej owocuje nieumiejętnością podporządkowania się, a co za tym idzie – niemożnością prawidłowego funkcjonowania w świecie. 

W dzisiejszych...

Podobne wypracowania