Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Chryzostom Pasek - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jednym z najpopularniejszych pisarzy polskich epoki baroku jest Jan Chryzostom Pasek. Najbardziej znane są jego „Pamiętniki”, stanowiące niezwykle ciekawy obraz obyczajów, kultury i sposobów życia w XVII-wiecznej Polsce.

Pamiętnikarstwo było bardzo popularne w dobie baroku. Każdy chciał przekazać potomnym istotne dla niego prawdy życiowe oraz podzielić się spostrzeżeniami mogącymi stanowić wskazówkę dla przyszłych pokoleń. Duże znaczenie miała także chęć utrwalenia swojej osoby w pamięci potomnych; i to w jak najlepszym świetle. Z tego względu pamiętnikarze naginali niektóre fakty lub przedstawiali siebie w sposób korzystniejszy niż wypadało. Nie można więc traktować zapisanych tam informacji jako źródła wiarygodnych danych historycznych pamiętając, iż twórcy barokowi lubili upiększać swoje życiorysy.

Wart podkreślenia jest także fakt, iż Pasek żył w okresie największego rozkwitu ideologii, ale także kultury, sarmackiej na ziemiach polskich. Również ta kwestia rzuca światło na dzieło pisarza, gdyż wiadomo, że mit Sarmaty zakładał posiadanie określonych cech charakteru. Mężczyzna powinien być waleczny, odważny, cechujący się gościnnością oraz ułańską fantazją. Właśnie taki wizerunek siebie kreuje...

Podobne wypracowania