Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Witold Gombrowicz „Ferdydurke” - deformacja rzeczywistości w utworze. Mity i ich kompromitacja u Gombrowicza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Witold Gombrowicz w „Ferdydurke” ukazuje trzy odmienne środowiska – akcja toczy się najpierw w szkole, potem przenosi się do mieszczańskiego domu, a kończy w ziemiańskim dworku. Każdy z tych mikroświatów został przez autora przerysowany, zdeformowany do granic absurdu. Pisarz łamie stereotypy i przewartościowuje symbole. Parodiuje narodowe mity i ikony literatury, a wszystko to, by sprzeciwić się panującej wszędzie formie i ukazać jej wpływ na ludzkie życie.

Deformacja rzeczywistości, która z jednej strony przynosi efekt komiczny i ociera się o fantastykę, ma służyć przede wszystkim uwypukleniu faktycznie istniejących paradoksów. Opisując sytuację panującą w szkole, Gombrowicz wskazuje na rozbieżność między misją, jaką edukacja powinna pełnić, a jej rzeczywistym wpływem na uczniów. Szkoła, która z założenia powinna uczyć i wychowywać, „upupia”. Przygotowywanie dzieci i młodzieży do dorosłego życia wymaga uczenia samodzielności, odpowiedzialności i niezależności. A właśnie te cechy w Gombrowiczowskiej wizji są najpilniej eliminowane zarówno u uczniów, jak i nauczycieli. Dyrektor chełpi się tym, że u żadnego z jego nauczycieli: „(...) nie ma jednej własnej myśli; jeśliby zaś i urodziła się...

Podobne wypracowania