Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Leopold Staff „Kochać i tracić” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiersz ten, jak wiele innych utworów poety ma charakter refleksyjny. Odnosi się do wszystkich ludzi żyjących na ziemi, brak w nim indywidualizacji jednostki. Wynika to z przeświadczenia artysty, że nasze losy są posobne, a nasze życie rządzi się tymi samymi, określonymi prawami.

Utwór zbudowany jest z dwóch czterowersowych strof. Wersy są regularne, każdy ma 11 sylab.  Zauważamy tutaj rymy naprzemienne, które można przedstawić jako abab, np. „podnosić- dosyć”, „pustynie- jedynie”.  Charakterystyczna dla tego utworu jest obecność bezokoliczników  (kochać, żałować”). Poprzez zastosowanie czasownika w formie nieosobowej poeta uzyskał wrażenie ogólności, braku indywidualizacji. Wiersz skierowany jest to wszystkich ludzi, a nie do jednej, konkretnej osoby. Ponadto bezokoliczniki nadają temu utworowi dynamizm, który pełni funkcję niekończących się powtórzeń. „ Kochać”- mówi podmiot liryczny, a więc opisuje uczucie, które było, jest i będzie obecne. Poprzez słownictwo został ukazany charakter wiersza, odnoszący się do życia ludzie we wszystkich czasach i epokach.

Wiersz ten ukazuje koncepcję życia według Staffa, która zakłada, że nasza egzystencja...

Podobne wypracowania