Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - prawda historyczna a fikcja literacka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Pan Tadeusz” to epopeja narodowa napisana przez Adama Mickiewicza. Utwór narodowego wieszcza stał się pretekstem do przekazania nie tylko prawd moralnych, etycznych, ale i tych historycznych, chociaż często dość wyselekcjonowanych, co prowadzi do zniekształceń historycznych.

Jeżeli chodzi o samych bohaterów książki, kilka postaci z „Pana Tadeusza” znajduje swój odpowiednik w rzeczywistości. Mowa tutaj przede wszystkim o jednej z ukochanych Adama Mickiewicza - Henriecie Ewie Ankwiczównie oraz jej ojcu - Stanisławie Ankwicza. Henrietta miała być pierwowzorem Ewy z „Pana Tadeusza”, ukochanej Jacka Soplicy. Późniejszy ksiądz Robak bardzo kochała Ewę Horeszkównę, córkę Stolnika. Ten jednak wykorzystywał go jedynie ze względu na to, że na sejmikach szlacheckich był mu potrzebny głos Soplicy.

Amantowi podano do stołu czarną polewkę co oznaczało, że Stolnik nie zgadza się na ślub Ewy z Jackiem. Oboje byli w sobie bardzo zakochani i nigdy też później nie zaznali szczęścia. Mickiewicz spędził z Henriettą bardzo dużo czasu w Wiecznym Mieście, czyli Rzymie. Młodzi zakochali się w sobie, co wyraźnie nie podobało się ojcu Ewy - Stanisławowi. Ten nie zgodził się na związek ubogiego poety...

Podobne wypracowania