Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Asnyk „Między nami nic nie było”, „Kubek” Marii Konopnickiej - interpretacja i analiza porównawcza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Między nami nic nie było” Adama Asnyka i „Kubek” Marii Konopnickiej to przykłady nieczęstej w epoce pozytywizmu liryki miłosnej. Od literatury oczekiwano, że będzie utylitarna, że będzie służyć przede wszystkim celom społecznym, osobiste doznania schodziły na drugi plan, jako niegodne i niewarte zainteresowania szerszej publiczności. Ale ponieważ sztuka nigdy do końca nie poddaje się odgórnym wymogom, poeci, także tych niepoetyckich czasów, pisali o miłości.

Oba wspomniane wiersze są przykładem liryki wyznania. Ich tematem jest rozstanie kochanków. Łączy je także nastrój wynikający z faktu, iż mówią o nieszczęśliwej miłości. Ale sytuacja liryczna w obu przypadkach jest nieco inna. Wiersz Asnyka mówi o uczuciu nieśmiałym, platonicznym, bardzo dyskretnym. To, co łączyło kochanków, dla świata nie ma żadnego znaczenia. U Konopnickiej mamy do czynienia z rozpadem jakiegoś związku. Metafora wspólnego picia z jednego kubka, pozwala przypuszczać, że chodzi o małżeństwo.

„Kubek” jest wypowiedzią skierowaną wprost do odbiorcy, którym jest ukochana osoba. Mimo iż podmiot liryczny ujawnia się, mówiąc w pierwszej osobie, nie wiemy, czy są to słowa kobiety czy mężczyzny....

Podobne wypracowania