Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

George Orwell „Folwark zwierzęcy” - Motyw władzy w „Folwarku zwierzęcym” Orwella. Opracowanie

„Folwark zwierzęcy” jest parabolicznym ukazaniem narodzin i umacniania się systemu totalitarnego. Odniesienia do radzieckiej rzeczywistości są bardzo wyraźne, choć utwór można odczytywać w szerszym kontekście, jako opowieść o władzy.

Akcja toczy się w gospodarstwie należącym do farmera Jonesa. Którejś nocy knur Major opowiada innym zwierzętom o swoim śnie, rozbudzając marzenia i wzniecając tym samym ogólne niezadowolenie z panującej sytuacji. Major wskazuje na niesprawiedliwość, na to, jak człowiek korzysta z ich pracy, żyjąc w dostatku, choć sam niczego nie produkuje. Zwierzęta, nawet te, które dotąd były zadowolone ze swojego losu, dostrzegają, że dzieje im się krzywda. Zaczyna się rodzić bunt. Zwierzęta chcą obalić władzę człowieka i zaprowadzić własne rządy. Wszystko zaczyna się więc od głoszenia idei. Ideologiem jest tu Major, który swoje poglądy kodyfikuje w postaci siedmiu przykazań. Jego filozofia zyskuje miano Animalizmu i staje się wytyczną do późniejszego działania.

Major jest idealistą, głosi piękne poglądy: „Niech wśród nas, zwierząt, zapanuje pełna jedność, pełne braterstwo, solidność w walce. Wszyscy ludzi to nasi wrogowie. Wszystkie zwierzęta są braćmi”, wierzy też, że kiedyś...

Podobne wypracowania