Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Romantyczność” - „Romantyczność” jako manifest światopoglądowy. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Romantyczność” Adama Mickiewicza to utwór, który z perspektywy czasu możemy uznać za krótkie i zwięzłe przedstawienie światopoglądu romantycznego. Ukazał się on w 1822 r. w tomie „Ballady i romanse” uznawanym za pierwsze dzieło polskiego romantyzmu.

Dzieło to możemy podzielić na dwie części. Pierwsza to opowieść o Karusi, która widzi zjawę swego ukochanego. Jej zachowanie dostrzegają mieszkańcy miasteczka, a większość z nich zaczyna wznosić modły i wierzy w jej nieziemskie zdolności. Na drugim biegunie pojawia się mędrzec. Nie może dostrzec przez szkiełko i oko widma, dlatego kwestionuje widzenie Karusi. Sam podmiot liryczny staje po stronie dziewczyny i ludu, który potrafi dostrzec to, co jest niewidoczne dla oczu.

Przedstawiona historia staje się przyczynkiem do rozważań teoretycznych snutych przez osobę opowiadającą. Postać starca to Jan Śniadecki, człowiek doskonale wykształcony - astronom i matematyk przedstawiający myślenie racjonalne. Jego przeciwieństwem jest podmiot liryczny. Postać niewywodząca się z ludu, również będąca przedstawicielem inteligencji. Różnica między nimi jest taka, że jeden ma otwarte tylko oczy, drugi oczy i serce.

„Dziewczyna duby smalone bredzi,...

Podobne wypracowania