Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wacław Berent „Próchno” - problematyka i bohaterowie powieści

„Próchno” Wacława Berenta jest uznawane za najwybitniejszą młodopolską powieść o artyście. Odnajdujemy w niej wiele odwołań do paralelnego w formie i treści dzieła Przybyszewskiego - „Synowie ziemi” - jednak jej zamiarem była o wiele głębsza analiza problemu, jakim na początku XX wieku stała się pozycja artysty względem społeczeństwa i jego powinności wobec sztuki.

Postaci zobrazowane w „Próchnie” zostały wobec tego pozbawione jakichkolwiek realistycznych uwarunkowań, stając się swojego rodzaju prefiguracjami określonych postaw, składających się na symboliczną, patronującą konstrukcji całej powieści triadę. Występuje ona w kilku różnych wymiarach, przede wszystkim jako trójdzielne zestawienie artystów przynależnych do określonej dziedziny sztuki, przy czym trójka głównych bohaterów - Borowski, Jelsky i Hertenstein - została zestawiona na zasadzie kontrapunktu z postaciami pobocznymi, które stanowią niejako ich „produktywny wariant”:
Borowski i Turkuł stanowią parę ludzi teatru, w której jedynie ten drugi czuje się spełniony w swoim zawodzie i odnosi w nim wymierne sukcesy; Jelsky i Yvetta Guilbert przynależą do świata tzw. kultury popularnej, użytkowej,...

Podobne wypracowania