Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Psałterz floriański” - opracowanie, geneza, historia - „Psałterz Jadwigi”

„Psałterz floriański” nazywany jest także „Psałterzem Jadwigi”. Tradycja mówi, że był tworzony właśnie dla przyszłej królowej Polski. Składa się z 296 pergaminowych kart, na których w trzech językach (niemieckim, łacińskim i polskim) zostało zapisanych 150 psalmów. Jego powstanie datowane jest na wieki XIV i XV (najpierw powstały psalmy od 1 do 101, później brakujące 50).

Najstarszy kompletny polski przekład Księgi Psalmów był bohaterem wielu perypetii, zanim znalazł się w Bibliotece Narodowej w Warszawie (jest tam od 1931 r.). Powstał najprawdopodobniej w krakowskim skryptorium na Wawelu. Świadczą o tym dialektyzmy charakterystyczne dla Małopolski. W drugiej połowie XVI w. stał się łupem złodziei, którzy sprzedali go włoskiemu kupcowi. Następnie nabył go niejaki Bartłomiej Siess, a ostatecznie znalazł się w klasztorze w Sankt Florian. To właśnie od tej miejscowości pochodzi jego nazwa. Pierwsze polskie wydanie miało miejsce w roku 1834, a zatytułowane było: „Psałterz królowej Małgorzaty, pierwszej małżonki Ludwika I, króla polskiego i węgierskiego, córki króla czeskiego i cesarza Karola IV. Najstarszy dotąd znany pomnik piśmiennictwa polskiego”.

W historii...

Podobne wypracowania