Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Marek Hłasko „Pętla” - problematyka opowiadania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wydane w 1956 roku opowiadanie Marka Hłaski „Pętla” to sugestywne studium alkoholizmu. Przedstawia nam ostatni dzień życia młodego człowieka - Kuby, który jest uzależniony od alkoholu. Postanawia jednak poddać się leczeniu i zerwać z nałogiem. W tym celu musi wytrwać jeden dzień bez picia. Niestety nie udaje mu się to. W rezultacie Kuba, mając świadomość przegranej walki, popełnia samobójstwo.

Przyglądając się bliżej treści opowiadania możemy stwierdzić, że jego głównym tematem jest alkoholizm. Nie ma tu większego znaczenia, kim jest bohater, zwłaszcza, że nosi nazwisko Kowalski i sam w pewnym momencie mówi nawet, że „każdy może być Kowalskim”. To zdanie, wypowiedziane ustami pijanego już bohatera, może świadczyć o tym, że autor chciał pokazać sam problem alkoholizmu i towarzyszące mu samotność, wyobcowanie społeczne czy wreszcie samobójstwo.

Sam alkoholizm pokazany jest w utworze bardzo dosadnie. Możemy pokusić się o stwierdzenie, że momentami opisy Hłaski są realistyczne lub wręcz naturalistyczne. Poznajemy bohatera rano, kiedy postanawia, że tego dnia nie będzie pił. Następnie dokładnie przedstawione zostają reakcje ciała osoby uzależnionej na odstawienie alkoholu. Kubie trzęsą się ręce, ma bladą cerę,...

Podobne wypracowania