Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Różewicz „Ocalony” - znaczenie tytułu wiersza. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Ocalony” to wiersz powstały tuż po drugiej wojnie światowej, a opublikowany w roku 1947 w zbiorze „Niepokój”. Utwór odnosi się do przeżyć wojennych podmiotu lirycznego i ich wpływu na jego obecne życie. Sam tytuł jest określeniem osoby mówiącej w wierszu, ale odnosi się też do wszystkich z pokolenia Kolumbów, którzy zdołali przeżyć lata wojny.

Już w pierwszych wersach podmiot liryczny przedstawia swoją sytuację: „Mam dwadzieścia cztery lata/ ocalałem/ prowadzony na rzeź”. Jest więc oczywiste, że tytuł odnosi się do niego, człowieka, który przetrwał okrutne lata wojny. W tym miejscu warto też zwrócić uwagę, na analogię z sytuacją Tadeusza Różewicza, który w chwili zakończenia wojny, w roku 1945 miał właśnie 24 lata. Poeta przeżył wojnę, był świadkiem potwornych wydarzeń, widział „furgony porąbanych ludzi”, ale sam ocalał, zdołał przeżyć. Ale czy ocalenie jest pełne, czy czerpie z tego faktu radość? Niestety jego ocalenie ma charakter czysto fizyczny, sprowadza się do zachowania życia. Podmiot liryczny ocalił życie, jednak utracił ważną część siebie.

W dalszych strofach podmiot liryczny wyznaje, że nie dostrzega już różnicy między cnotą a występkiem,...

Podobne wypracowania