Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Jan Kochanowski „Treny” - „Tren XVII” - interpretacja i analiza trenu

Jan Kochanowski „Treny” - „Tren XVII” - interpretacja i analiza trenu

„Treny” zostały napisane przez Jana Kochanowskiego, by upamiętnić śmierć ukochanej córki poety, Urszulki. Stały się więc nie tylko lirycznym pomnikiem dziewczynki, ale także zapisem ojcowskiego cierpienia. Pokazują drogę, jaką przebył Kochanowski w celu odnalezienia ukojenia. „Tren XVII” jest jednym z ostatnich utworów cyklu. Przyjrzyjmy się jego treści.

Wcześniejsze wiersze z tego zbioru obrazowały Urszulkę jako dziecko cudowne i nieprzeciętnie utalentowane. Następnie poeta szukał odpowiedzi na pytanie o życie po śmierci (co było połączone z silnym kryzysem wiary). Następnie z kolei zwrócił się „do źródeł”, by znaleźć pocieszenie w mitologii i przeprowadzić swoiste rozliczenie z filozofią stoicką. W siedemnastym dziele tego cyklu poeta zwraca się do Boga.

Podmiot liryczny (utożsamiany z autorem „Trenów”) ma świadomość, że cierpienie, które go dotknęło, zostało nań nałożone ręką Boską. Pomimo że prowadził on życie zgodne z naukami Jezusa, jego udziałem stała się wielka rozpacz. Być może za bardzo ufał rozumowi, który, jak się okazuje, nie może w żaden sposób dać mu ukojenia. Poeta nie jest więc w stanie zracjonalizować sobie tych wydarzeń, może pojmować je tylko...

Podobne wypracowania