Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Siłaczka” - charakterystyka Pawła Obareckiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wypalony i bezsilny  - tak można by określić stan ducha doktora Pawła Obareckiego w momencie rozpoczęcia noweli Stefana Żeromskiego, pt.: „Siłaczka”, w którym to utworze Żeromski podnosi ważny dla postyczniowej inteligencji temat konfrontacji wielkich ideałów głoszonych przez młodych pozytywistów z rzeczywistością Polski XIX wieku.

Biografia Pawła Obareckiego nie wyróżnia go z grona jego rówieśników. Był zapalonym studentem, żarliwie wierzącym w ideały, miał świeży i zdolny umysłem. Oddany ideom pracy u podstaw i organicyzmu zrezygnował z kariery medycznej i wyjechał z Warszawy do Obrzydłówka – małej wsi w zaborze rosyjskim – aby pracować z ludem i dla ludu.

Doktor Paweł jako student był bardzo biedny: wychudzony, ubrany w wytarte, zniszczone palto i dziurawe buty. Zakochany w Stanisławie Bozowskiej, równie ubogiej jak on dziewczynie o wielkich marzeniach i aspiracjach, „darwinistce”, zaraz po ukończeniu studiów, podobnie jak ona, przenosi się na wieś. Kolega-społecznik, u którego młodzi intelektualiści spotykają się i prowadzą „salonowe” dysputy, przedstawia go jako marzyciela i lenia o wielkiej przyszłości.

W pierwszym roku pobytu...

Podobne wypracowania