Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kochanowski „Odprawa posłów greckich” - charakterystyka króla Priama

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Priam w „Odprawie posłów greckich” jest ukazany jako król i ojciec. Przewodząc radzie Trojan, która ma zadecydować o losie Heleny i ewentualnej wojnie z Grekami. Musi wybierać między poparciem syna a dobrem swojego kraju. Postać ta jest ukazana w pozytywnym świetle, Priam opowiada się po stronie przeciwników wojny, ale jego zdanie należy do mniejszości i król poddaje się woli ogółu.

W rozmowie z Antenorem Priam powraca do wydarzeń sprzed wielu lat, kiedy na świat przyszedł jego syn Parys. Wtedy to żona Priama miała proroczy sen, w którym na świat wydała nie dziecko lecz płonącą pochodnię, od której spłonęło całe miasto. Wyrocznia, której zapytano o radę, wyjaśniła, że dziecko, które się urodziło, stanie się przyczyną zagłady Troi. Wówczas Priam z bólem serca postanowił, że dziecko musi zginąć. Jako król czuł się odpowiedzialny przede wszystkim za swoich poddanych. Uważał, że jego miłość do syna musi ustąpić przed wyższym dobrem, jakim jest bezpieczeństwo Troi. Wtedy opowiedział się po stronie ogółu, choć cena, jaką musiał zapłacić, była bardzo wysoka. Rozkazał, by niemowlę porzucono na skałach i pozostawiono bez opieki, by umarło. Jednak bogowie mieli inne plany....

Podobne wypracowania