Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Obraz świata pogańskiego i chrześcijańskiego w „Quo Vadis”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Niewielu pisarzy dało naszej literaturze tak wiele jak Henryk Sienkiewicz. Jego utwory należą do najpoczytniejszych i najbardziej znanych zarówno w Polsce, jak i na świecie. Tajemnica jego ogromnej popularności tkwi niewątpliwie w wielkim talencie pisarza, w atrakcyjnych fabułach i artyzmie, którymi olśniewał najwybredniejszych krytyków. Na czoło wybitnych dzieł Sienkiewicza wysuwa się powieść ,,z czasów Nerona”- „Quo vadis”. Jest ona niezwykle istotna w dorobku twórczym autora „Trylogii”, gdyż w wielkiej mierze przyczyniła się do przyznania pisarzowi prestiżowej Nagrody Nobla w roku 1905.

Akcja utworu osadzona jest w Rzymie, 34 lata po śmierci Chrystusa, w ostatnich miesiącach panowania Nerona. Wykorzystując znany już z poprzednich powieści historycznych schemat fabularny, oparty na miłości napotykającej różne przeszkody, Sienkiewicz podejmuje próbę zrekonstruowania i zobrazowania dwóch światów: chylącego się ku upadkowi Rzymu i budzącej się do życia wspólnoty chrześcijańskiej. Wielokrotnie wskazywano na plastyczność i barwność w ukazaniu świata pogańskiego, równocześnie przyznając, że wizerunek pierwszych chrześcijan wypadł nieco blado na tym tle, a przecież to on...

Podobne wypracowania