Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Cyprian Kamil Norwid „Fortepian Szopena” - interpretacja i analiza utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Fortepian Szopena” to wiersz złożony, poruszający kilka kwestii. Z jednej strony stanowi on obraz ostatnich dni wielkiego kompozytora, z drugiej – jest hołdem dla jego artyzmu i wyrazem przekonania o nieśmiertelności sztuki. Poeta odtwarza w pamięci swe ostatnie spotkania z Szopenem. Bezpośrednim bodźcem do napisania utworu były wydarzenia roku 1863, kiedy to ów fortepian został zbezczeszczony przez Moskali. Przedstawienie tych zdarzeń prowadzi do refleksji na temat roli prawdziwej sztuki.

Pierwsze trzy strofy to zapis ostatnich wizyt, jakie Norwid złożył umierającemu Szopenowi. Zaczynają się inwokacją do nieżyjącego już kompozytora: „Byłem u Ciebie w te dni przedostatnie”. Słabnące ciało kryje w sobie potęgę geniuszu. Ręka, która kolorem podobna do białych klawiszy, wciąż miała moc ożywiania rzeczy martwych, na podobieństwo Pigmaliona. Norwid odwołuje się tu do dwóch postaci znanych z mitologii greckiej –  Orfeusza i Pigmaliona. Orfeusz, grając na swej lirze, budził zachwyt całej przyrody, ludzi, zwierząt, roślin i bogów. Dzięki swej muzyce zdołał nawet zejść do Hadesu i ominąć groźnego Cerbera. Z kolei Pigmalion swą miłością zdołał ożywić kamienny posąg. Porównując polskiego kompozytora do mitycznych...

Podobne wypracowania