Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Juliusz Słowacki „Rozłączenia”, Adam Mickiewicz „Do M***” - interpretacja i analiza porównawcza wierszy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Do M***” Adama Mickiewicza oraz „Rozłączenie” Juliusza Słowackiego to dwa przykłady romantycznej liryki wyznania. Wiersze łączy temat, nastrój i sposób wyrazu. Oba są wyrazem miłości i tęsknoty, ale sytuacja liryczna w tych utworach jest nieco inna. O ile w wierszu Mickiewicza mamy do czynienia z wyznaniem kochanka, to utwór Słowackiego należy odczytać raczej jako skierowany do matki.

Zarówno „Do M***” jak i „Rozłączenie” stanowią przykłady liryki bezpośredniej. Zawierają wypowiedzi skierowane bezpośrednio do adresatki. Wiersz Mickiewicza to bez wątpienia erotyk. Podmiot liryczny wspomina swoją ukochaną i szczęśliwe chwile z nią spędzone. Jednak w chwili wyznania to już przeszłość - coś, jakiś nie znany czytelnikowi powód doprowadził do rozłączenia się kochanków. Liryczny monolog z wiersza „Do M***” to wyobrażenie kochanka o uczuciach owej tajemniczej M od chwili rozstania. Podmiot liryczny marzy, iż jego obraz jest stale obecny w sercu ukochanej, że każda zwykła, codzienna czynność, miejsce, sytuacja ożywia go w jej pamięci.

Wyznanie z wiersza Słowackiego ma nieco inny charakter, a badacze na ogół zgadzają się, że jest to liryczny list skierowany do matki,...

Podobne wypracowania