Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Twardowski - biografia, wiersze. Ogólna charakterystyka twórczości

Jan Twardowski, twórczość, poezja, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jan Twardowski urodził się 1. czerwca 1915 roku w Warszawie. Tam też rozpoczął swoją edukację w gimnazjum im. Tadeusza Czackiego. W okresie szkolnym pełnił funkcję redaktora działu literackiego w międzyszkolnym piśmie „Kuźnia Młodych”. To właśnie na jego łamach zadebiutował, zamieszczając w nim swoje utwory poetyckie oraz prozatorskie, w których odnaleźć można inspiracje grupą Skamander i Józefem Czechowiczem. Rok po maturze, którą poeta zdał w roku 1936, ukazał się pierwszy tom jego poezji, pt.: „Powrót Andersena” (40 egzemplarzy nakładu). Twardowski rozpoczął również studia na Uniwersytecie Warszawskim, na filologii polskiej, które ukończył w roku 1947.

Wspaniały poeta i pisarz zasłużył się dla kraju biorąc udział w walkach podczas II wojny światowej, a także w powstaniu warszawskim. W roku 1945 Twardowski wstąpił do tajnego seminarium duchownego, święcenia kapłańskie przyjął 4. lipca 1948 roku. Jako młody ksiądz uczył religii w szkole specjalnej w Żbikowie. Dzieci były szczególnie bliskie sercu księdza, to właśnie dla nich głosił kazania w kościele Sióstr Wizytek. Najmłodszym zadedykował także „Zeszyt w kratkę” i „Patyki i patyczki”. Nie były to jednak jedyne przejawy...

Podobne wypracowania