Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Pan Wołodyjowski” - charakterystyka Azji Mellechowicza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Azja Mellechowicz to postać tajemnicza, Tatar służący w polskim wojsku, podwładny pułkownika Michała Wołodyjowskiego. W powieści pojawia się po raz pierwszy, kiedy z oddziałem tatarskim przybywa po Basię Wołodyjowską, by ją zawieźć do Chreptiowa, stanicy na Ukrainie, którą zarządza Wołodyjowski. Mellechowicz twierdzi, że wywodzi się z Tatarów zamieszkujących Litwę, ale nikt go tam nie pamięta. W czasie pierwszego spotkania z nim, pan Zagłoba zauważa, iż Mellechowicz „patrzy jakby wilkiem”, staremu szlachcicowi Azja przypomina nieco Bohuna, czyli kozackiego watażkę z „Ogniem i mieczem”, pierwszej części trylogii. Wołodyjowski określa Azję „człekiem niepewnego pochodzenia”, co znaczy, że nie wiadomo, czy Mellechowicz wywodzi się ze szlacheckiego rodu.

Azja ma dwadzieścia kilka lat i już jest setnikiem, czyli dowodzi stuosobowym oddziałem. Sławę zyskał w czasie walk na Ukrainie, pod komendą hetmana Sobieskiego, który docenił jego waleczne czyny i powierzył mu zaszczytną funkcję. Azja ma ponurą, choć przystojną twarz, trzyma się na uboczu. Mellechowicz jest chrześcijaninem, w rozmowie z Zagłobą przyznaje, że przyjął chrzest. Nie chce powiedzieć, skąd dokładnie się wywodzi. Po sposobie wyrażania się i słownictwie Azji,...

Podobne wypracowania