Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego jako dokument epoki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Kamienie na szaniec” przedstawiają wydarzenia z okresu drugiej wojny światowej. Autor opierał się na pamiętnikach i źródłach historycznych. Wszystkie zdarzenia opisane w powieści wydarzyły się naprawdę. Kamiński w „Uwagach” pisał, że „Kamienie na szaniec” to dokument mający formę powieści. Autor starał się jak najwierniej oddać autentyczne zdarzenia, ograniczając się jedynie do stworzenia dialogów i opisu procesów psychicznych, których nie sposób znaleźć w jakichkolwiek źródłach.

Za nazwaniem „Kamieni na szaniec” dokumentem epoki przemawia kilka argumentów. Przede wszystkim autor opisuje tylko potwierdzone zdarzenia. Wszystkie akcje prowadzone przez Mały Sabotaż czy Szare Szeregi znajdują potwierdzenie w dokumentach historycznych. Także bohaterowie, i to nie tylko pierwszoplanowi, są wzorowani na autentycznych postaciach. Oddanie wiernie postaci historycznych to chyba najtrudniejsze zadanie powieściopisarza, ponieważ żadne dokumenty nie mogą obiektywnie odzwierciedlić ludzkich przeżyć. Fabularyzacja dotyczy więc najsilniej kreowania bohaterów. Autor pragnąc oddać proces dojrzewania młodzieży w czasie wojny, musiał się posiłkować własnym doświadczeniem i fantazją. To...

Podobne wypracowania