Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

William Szekspir „Hamlet” - motyw miłości w „Hamlecie” Szekspira. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Podobnie jak motyw zemsty, także miłość posiada wiele postaci w dramacie Williama Szekspira pt.: „Hamlet”. Niestety, nie istnieje w dramacie uczucie szczęśliwe i spełnione, każda emocja jest w pewien sposób kaleka lub niemożliwa do urzeczywistnienia. Wszelkie próby wcielenia w życie dobrych pierwiastków emocjonalnych kończą się niepowodzeniem, raniąc obie strony relacji.

Sztandarową parą tragedii jest Hamlet i Ofelia. Wiemy, ze młodzi chcą się pobrać i kochają się nawzajem. Jednak uwikłani w nici spisku Poloniusza i Klaudiusza – rozstają się. Ofelia za namową ojca odrzuca listy i wizyty ukochanego, choć wcale tego nie chce. Nie jest jednak w stanie sprzeciwić się woli ojca, który nakazuje jej zdradzić treść rozmowy z Hamletem oraz czyta jej listy. Dziewczyna miłością darzy zarówno królewicza, jak i ojca, jednak uczucia te są nieporównywalne. Zdezorientowana, nie wie, po której stronie się opowiedzieć, a jakikolwiek kompromis nie wchodzi w grę.

Ofelia jest prawdziwie zakochana w księciu, a jego udawany obłęd traktuje jako poważną chorobę. Obwinia siebie, że nie pozostając posłuszna ojcu, nie może jednocześnie być uczciwa w stosunku do ukochanego.

Hamlet także darzy uczuciem młodą Ofelię....

Podobne wypracowania