Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Świteź”- interpretacja i analiza ballady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Świteź” Adama Mickiewicza to utwór zadedykowany Michałowi Wereszczace, bratu Maryli, ukochanej autora. Jest to poetycka wersja historii Tuhanowicz, miejsca w którym rodzeństwo przyszło na świat. Ballada ta nawiązuje do legend o tajemniczym i niezwykłym jeziorze - Świtezi.

Utwór składa się z czterdziestu ośmiu tetrastychów, w których wersy liczą naprzemiennie 11 i 8 sylab. Rymuje się w sposób przeplatany. Warstwa stylistyczna jest bardzo rozbudowana, co przejawia się szczególnie w pierwszej części utworu, gdzie mamy do czynienia z rozbudowanym poetyckim opisem jeziora. Można dostrzec liczne epitety, porównania i metafory. Wszystko to nadaje temu miejscu wymiar szczególny, niemal nierzeczywisty.

Utwór rozpoczyna się apostrofą do odbiorcy, by będąc w okolicach Nowogródka przyjrzał się tajemniczemu jezioru. Jest to miejsce, w którym mieszka szatan, znajduje się tam pełno larw, a czasem dochodzi z niego gwar większy niż w mieście. Tajemnica tego miejsca okazała się na tyle intrygujące, że pewien szlachcic - pan na Płużynach - postanowił ją zbadać.

Wyprawa mężczyzny zostaje doskonale przygotowana. By zebranych prowadził Bóg wezwano księdza, który miał...

Podobne wypracowania