Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ignacy Krasicki „Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki” - problematyka utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki” to dzieło uznawane za pierwszą polską powieść. Utwór powstał na bazie oświeceniowych tendencji, które szczególny nacisk kładły na funkcję dydaktyczną utworu. Nauka jednak nie odbywała się w sposób nudny. W literaturze można było przeprowadzić ją za pomocą różnych chwytów – satyry, utopii, a także poprzez ukazanie zabawnych perypetii głównego bohatera. Wszystko to odnajdziemy w dziele Ignacego Krasickiego.

Pierwsza część powieści ukazuje młode lata głównego bohatera. Jest to czas dorastania oraz zdobywania wiedzy, a co za tym idzie – edukacji. Ten fragment utworu nacechowany jest bardzo mocnym charakterem satyrycznym. Autor przedstawiając wszystkie wybrakowania procesu nauczania głównego bohatera, pokazuje, jak głęboko zdegradowane było ówczesne społeczeństwo. Do autentycznej edukacji w ogóle nie przykładano wagi. Szkoła traktowana była jak kara, natomiast ideałem były zajęcia prowadzone przez guwernerów lub guwernantki. Ludzie ci uczyli głównie francuskiego oraz tzw. „obycia”, co najczęściej ograniczało się do uczestnictwa w przyjęciach. W ten sposób do kraju docierała obyczajowość zupełnie odmienna...

Podobne wypracowania