Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Samuel Beckett „Czekając na Godota” - Człowiek Poszczególny a Człowiek Historyczny

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W swojej sztuce „Czekając na Godota” Samuel Beckett porusza problem ludzkiej egzystencji. Zastanawia się nad istotą człowieczeństwa i pokazuje dwoistość ludzkiej natury. Do rozważań na ten temat wykorzystuje kreację Człowieka Historycznego i Człowieka Poszczególnego. Idee te, bo w takim kontekście trzeba chyba rozważać te pojęcia, są symbolizowane przez dwie pary bohaterów.

Człowiek Historyczny to metaforyczne wyobrażenie ludzkości jako całości. Przedstawia je para Estragon i Vladimir. Bohaterowie to włóczędzy, którzy przez cały czas trwania akcji dramatu (a z treści wiemy, że sytuacja powtarzała się w przeszłości i zapewne powtarzać się będzie także w przyszłości) czekają na tajemniczego Godota. Spotkanie z nim wydaje się być głównym celem ich życia. Nie wiadomo do końca, kim jest ów Godot, ani czemu ma służyć spotkanie. Wiadomo jedynie, że jest ono ważne dla obu bohaterów.

Poza tym jednym - wspólnym celem - bohaterowie różnią się jednak od siebie diametralnie. Estragon, którego imię przywołuje ziele wzmagające łaknienie, jest przedstawiony jako człowiek naiwny, prostolinijny, dobroduszny. Najchętniej siedziałby bezczynnie albo spał, a jego główne zainteresowania to pożywienie...

Podobne wypracowania