Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czy Ignacego Krasickiego można określić mianem nauczyciela i wychowawcy oświeceniowego społeczeństwa?

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ignacy Krasicki był jednym z najważniejszych twórców epoki oświecenia w Polsce, zajmował się twórczością poetycką, publicystyką, wydał drugą w kraju encyklopedię powszechną. Zwany „księciem poetów” zasłynął z kunsztownych literacko i językowo bajek, pisał też satyry i poematy heroikomiczne. Wreszcie Krasicki był autorem pierwszej polskiej nowożytnej powieści, zatytułowanej „Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki”. Czy ktoś tak utalentowany, wszechstronny i nietuzinkowy (Krasicki był jednocześnie biskupem i dostojnikiem kościelnym), tworzący w epoce, kiedy rozum ludzki uznano za potężną siłę, mógł zrezygnować z zostania nauczycielem i wychowawcą swojego narodu? Oczywiście że nie. W każdym ze swoich utworów, niemalże w każdym wersie, biskup-poeta, stara się przekazać czytelnikom coś ważnego, istotnego, nauczyć ich czegoś.

W 1781 roku Krasicki wydał napisany przez siebie „Zbiór potrzebniejszych wiadomości”, encyklopedię złożoną z dwóch tomów, zawierającą objaśnienia haseł dotyczących polskiej polityki, geografii i ustroju politycznego. Co pewien czas uaktualniał swoje dzieło, które urosło do sześciu tomów, wydanych po śmierci poety.

Debiut poetycki Krasickiego...

Podobne wypracowania