Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Manifest polskich romantyków - rozwiń pojęcie w oparciu o utwory Adama Mickiewicza „Oda do młodości” oraz „Romantyczność”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Oda do młodości” zapowiada nadejście nowej epoki, ukazuje schyłek starego, gnuśnego, ograniczonego świata, który musi ustąpić przed młodością i zapałem mających „ruszyć bryłę z posad świata”. „Romantyczność” to już utwór w pełni romantyczny, zarówno pod względem formy jak i treści, zestawiający dwa przeciwstawne światopoglądy. Oba utwory mają charakter programowy, stanowią manifest propagujący nowe idee, nową estetykę, nowe wartości.

Wartością najwyżej cenioną przez romantyków jest uczucie, Mickiewicz kończy „Romantyczność” słowami; „Miej serce i patrzaj w serce”. Oba utwory ukazują kontrast między racjonalistycznym światopoglądem epoki oświecenia a romantyczną wizją świata. Różnica dotyczy przede wszystkim roli, jaką przyznawano w oświeceniu rozumowi i uczuciom. Racjonaliści uznawali ludzki umysł za jedyne wiarygodne narzędzie poznania. Logika i naukowe metody badawcze miały dać odpowiedź na wszelkie pytania, jakie stawia sobie człowiek. Negowano istnienie jakichkolwiek zjawisk, które wykraczały poza ramy empirycznego i rozumowego pojęcia. Romantycy sprzeciwiają się takiemu ograniczeniu, dla nich świat jest bardziej złożony. Sfera życia duchowego jest niedostępna poznaniu...

Podobne wypracowania