Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Cyprian Kamil Norwid - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Przychodzi na świat we wsi Laskowo - Głuchy jako czwarte dziecko Jana i Ludwiki Norwidów. Rodzina przyszłego poety oraz malarza posiada korzenie szlacheckie i pieczętuje się herbem Topór. Już po kilku latach Cyprian zostaje osierocony przez matkę, która umiera w 1825 r. Kolejne 9 lat chłopiec wraz z rodzeństwem spędzi u swojej prababki. W 1830 r. ma miejsce powiązana z rozpoczęciem nauki w gimnazjum przeprowadzka do Warszawy. Norwid kilkukrotnie będzie zmieniał szkołę, by ostatecznie nauki nigdy nie ukończyć. Fakt ten związany jest ze śmiercią ojca w 1835 r. oraz brakiem jakiegokolwiek majątku, jaki byłby wsparciem dla wciąż jeszcze niesamodzielnych potomków. Tym razem rodzeństwo trafia pod opiekę ojczyma zmarłej matki.

W 1837 r. Cyprian rozpoczyna, kontynuowane potem także za granicą m. in. we Florencji, Niemczech oraz Belgii, studia malarskie. W 1842 młody Norwid wyrusza w modną wówczas, edukacyjną podróż po Europie, z której nigdy już nie powróci. Podczas pobytu we Włoszech zostaje zauroczony osobą Marii Kalergis i nie licząc się ze skromnymi możliwościami finansowymi, przez jakiś czas usiłuje podążać, wraz z liczną grupą amatorów wdzięków słynnej Marii, za „podróżującą po Europie”...

Podobne wypracowania