Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Obraz szlachty polskiej przedstawiony w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza

szlachta, ocena, romantyzm, Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz, warstwy społeczne

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Akcja „Pana Tadeusza” rozgrywa się w środowisku szlacheckim. Z tej warstwy wywodzą się wszyscy znaczący bohaterowie. Dlatego też mówi się o niej jako o zbiorowym bohaterze utworu. Obraz szlachty stworzony przez Mickiewicza jest bardzo reprezentatywny, obejmuje wewnętrzne zróżnicowanie tej niejednolitej klasy, ukazuje zarówno wady jak i dobre strony jej przedstawicieli.

Choć jest to już schyłek szlacheckiej epoki, rola szlachty na początku XIX wieku była decydująca w kwestiach narodowych. Chłopi pańszczyźniani nie byli postrzegani jak obywatele, nie mieli żadnego głosu w sprawach polityki. Władza królewska przez lata osłabiana w 1795 wraz z abdykacją Stanisława Augusta Poniatowskiego całkowicie przestała istnieć. Odpowiedzialność za losy kraju spoczywała na barkach przedstawicieli szlachty. Jednak lata złotej wolności doprowadziły do licznych aktów samowoli i bezprawia. Mickiewicz nawet w podtytule informuje, że mowa będzie o ostatnim zajeździe na Litwie. Zajazdy były formą dochodzenia sprawiedliwości na własną rękę. Rację miał silniejszy. W ten sposób Hrabia zamierzał odzyskać rodowy zamek. Przykładów samowoli, pieniactwa i warcholstwa odnajdziemy tu znacznie więcej, Gerwazy prowokuje bitwę podczas wieczerzy,...

Podobne wypracowania