Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kordian - bohater, szaleniec czy błazen? Odpowiedz na pytanie w oparciu o utwór Juliusza Słowackiego „Kordian”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Charakterystyka Kordiana, tytułowego bohatera dramatu Juliusza Słowackiego i jego ocena nie jest łatwa i jednoznaczna. Utrudnia ją fakt, iż Kordian zmienia się w czasie akcji, przechodzi metamorfozę. Ponadto, dziś romantyczne idee, które przyświecały jego postępowaniu, pojmowane są inaczej.

W pierwszym akcie Kordian ma piętnaście lat i cierpi z powodu nieodwzajemnionego uczucia. Jego postawa rezygnacji i apatii jest „chorobą wieku”. Kordian, dziś uznany zostałby pewnie za szaleńca czy błazna, ale w XIX wieku wpisywał się w nastrój swej epoki. Wrażliwość bohatera, która obecnie może się wydawać przesadna i sztuczna, jego wiara w potęgę uczucia, nawet samobójcze skłonności upodabniają go do innych romantycznych postaci. Nasuwa się tu skojarzenie przede wszystkim z Werterem, tytułowym bohaterem utworu Goethego. Słowacki kreuje więc swego bohatera zgodnie z pewnym kanonem, by później ukazać jego przemianę.

W kolejnej odsłonie Kordian jest już dwudziestolatkiem poznającym Europę. W tym akcie wydaje się bardziej zrównoważony. Ciekawy świata młodzieniec zwiedza kolejne kraje. Mimo przeżytej w młodości tragedii pozostaje idealistą, nadal wierzy w romantyczną miłość. Niestety życie po raz kolejny sprawia mu zawód....

Podobne wypracowania