Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kochanowski „Czego chcesz od nas Panie”, Jan Kasprowicz „Święty Boże” - motyw Boga. Porównanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Są chwile w życiu, gdy chcemy się komuś wyżalić, gdy jest nam niewymownie smutno,  czujemy, że jesteśmy sami na tym świecie, że nie ma takiej osoby, która potrafiłaby zrozumieć nasze uczucia. Wtedy często wznosimy oczy ku górze szukając tego, który dał nam życie, szukamy Go, by przeprosić za swoją małość i ułomność, by Mu podziękować za dobroć i radość, by błagać o zmiłowanie i pomoc. Zdarza się, że to głuche milczenie, które jest nam odpowiedziom, odbieramy jako brak obecności Bożej (zresztą nie musi to być Bóg, ale ktokolwiek wyższy od nas) i myśląc w ten sposób, pogłębiamy swoje poczucie wyobcowania; kiedy indziej zaś utwierdzamy się w przekonaniu, że Opatrzność Boża czuwa nad nami. Myśli o Bogu, Najwyższej Istocie towarzyszą ludziom od zarania dziejów. Także poezji ten temat nie jest obcy. Nieco inaczej relacja człowiek-Bóg prezentuje się w twórczości renesansowego twórcy Jana Kochanowskiego i młodopolskiego poety Jana Kasprowicza.

W utworze pt.: „Czego chcesz od nas Panie…” Kochanowski ukazuje Boga jako wszechpotężnego stwórcę, architekta, kreatora wspaniałego świata. Dzieło Boga jest niepowtarzalne, pełne harmonii, ładu, budzi więc zachwyt i podziw. Ten dziękczynny...

Podobne wypracowania