Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czy ludzkim losem ktoś lub coś rządzi? Odpowiedz na pytanie w oparciu o utwór Denisa Diderota „Kubuś Fatalista i jego pan”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Już samo określenie bohatera w tytule jako fatalisty wskazuje na ten pogląd filozoficzny, jako dominujący w utworze. Fatalizm opiera się na założeniu, że wszystkie zdarzenia, także te mające dopiero nastąpić, wynikają z odgórnego planu. W tym ujęciu działania człowieka nie mają większego znaczenia, ponieważ jego przyszłość i tak jest zdeterminowana. Ludzki los w koncepcji fatalistycznej jest rządzony przez jakąś wyższą siłę.

Kubuś jest fatalistą, ponieważ jest przekonany, że wszystko, co się dzieje, dzieje się według zapisanego wcześniej scenariusza. Także ludzkie życie wpisane jest w ten plan. Z punktu widzenia fatalisty roztrząsa takie zagadnienia jak wolna wola, rola uczucia czy przypadek w życiu człowieka. Ale fatalizm Kubusia ma swoje granice i nie przeszkadza mu wierzyć, że trzeba czynić dobro i starać się poprawić swój los.

Fatalizm neguje sens robienia planów, a w skrajnej postaci działania w ogóle. Skoro wszystko jest zaplanowane i człowiek niczego nie może zmienić, pozostaje mu poddać się biegowi wypadków. Ale o Kubusiu Fataliście nie można powiedzieć, że jest bierny. Dba o swoje dobro, kiedy zostają obrabowani i pan traci zegarek, a Kubuś sakiewkę, sługa zwyczajnie dąży do ich odzyskania. Podobnie nie pozostaje obojętny...

Podobne wypracowania