Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Oda do młodości”, „Do młodych” Adama Asnyka - interpretacja i analiza porównawcza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Adam Mickiewicz napisał „Odę do mlodości” w 1820 r. Utwór był zapowiedzią nadchodzącego nowego porządku, chociaż zbudowany został jeszcze w myśl poetyki oświeceniowej. Wiersz Adama Asnyka pt.: „Do młodych” ukazał się ponad pół wieku później. Wtedy ład zaprowadzony przez romantyzm należał do historii, a pozytywiści bardzo silnie pragnęli podjąć konieczne reformy. Obydwa utwory uważane są za manifesty określonych pokoleń literackich, których celem było realizowanie zupełnie odmiennego programu. Przyjrzyjmy się teraz tym zapowiedziom.

„Oda do młodości” Adama Mickiewicza jest tekstem wcześniejszym, dlatego zacznijmy naszą analizę od niego. Wiersz to przykład liryki bezpośredniego zwrotu do adresata. Nim jest wspominana w tytule młodość, na której cześć napisany został utwór. Cechą charakterystyczną ody jest jej podniosły styl i podniosły język. Gatunek powstał w starożytności, a jego celem było sławienie idei, czasu, wydarzenia oraz osób.

Utwór Adama Mickiewicza został zbudowany na rozróżnieniu między światem młodości a światem starych. Są to dwie zupełnie przeciwstawne rzeczywistości. Podmiot liryczny wciąż zestawia je ze sobą, co powoduje, że odczuwany przez odbiorcę...

Podobne wypracowania