Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Rzewuski „Pamiątki Soplicy” - charakterystyka wybranych bohaterów z kręgu konfederacji barskiej

Konfederacja barska w romantyzmie była wydarzeniem pielęgnowanym z nabożną czcią. Jej przebieg i bohaterowie przeszli do legendy. Oto polska szlachta gotowa była stanąć nawet przeciwko królowi, byle nie ulec znienawidzonemu caratowi. Wokół wydarzeń z lat 1768-1772 zrodził się mit prawdziwego szlachcica broniącego wolności i wiary. Do powstania tego mitu przyczynił się także sam Rzewuski w swych „Pamiątkach Soplicy”.

Postacią wiodącą prym w utworze Rzewuskiego jest Karol Radziwiłł Panie Kochanku: „któren był pan wielki, pobożny, dobrodziej szlachty i filar naszej barskiej konfederacji”. Książę jest uosobieniem szlacheckich cnót: hojności, równości, ale też waleczności. Jako wzór szlachcica i możnego pana jest on wesołym towarzyszem zabawy, magnatem, który chętnie gości prostą szlachtę, ubogą, lecz równą mu urodzeniem. Mimo rażącego braku elementarnego wykształcenia, Radziwiłł jest wykreowany na człowieka życiowej mądrości: „co tylko nasz książę powiedział, warto było ryć na kamieniu”. By dopełnić obrazu prawdziwego szlachcica, przedstawiał Rzewuski swego bohatera także jako rycerza walczącego w słusznej sprawie, a więc po stronie konfederacji barskiej.

Postacią nadającą osobowość...

Podobne wypracowania