Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mikołaj Sęp-Szarzyński „Epitafium Rzymowi” - interpretacja i analiza utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór pt.: „Epitafium Rzymowi” opowiada o starożytnym Wiecznym Mieście odnosząc się do stwierdzenia, iż według przydomka, jest ono wieczne i nieprzemijające. Już z samego tytułu możemy wywnioskować, o czym wiersz będzie opowiadał. Epitafium to krótki napis na nagrobku, który najczęściej opisuje cnoty pochowanej osoby i wyraża ból po jej stracie.  Napis ten przekształcił się w gatunek liryczny spokrewniony z trenem, czy elegią.

Epitafium, podobnie jak tren, standardowo składało się z kilku następujących po sobie części. Na samym początku występował element zwany exordium. Polegał on na opisaniu przyczyny cierpienia. Dalej pojawiało się laudatio, a więc wyszczególnienie, dlaczego zmarły zasługuje na pochwałę: opisanie jego cnót i zasług. Później następowało comploratio, czyli opłakiwanie, dalej consolatio będące pocieszeniem, a na końcu exhortio stanowiące napomnienie, czy pouczenie o przesłaniu moralistycznym.

Wiersz Sępa-Szarzyńskiego realizuje powyższy schemat. Na początku występuje zwrot do czytelnika, który nazwany został „pielgrzymem”, opisujący zamiary i działania podmiotu lirycznego. Widzimy zatem turystę, który przybywa do Rzymu i zamiast wielkich i potężnych budowli...

Podobne wypracowania