Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw vanitas w literaturze - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Vanitas (łac. marność) - obecny w literaturze i sztuce motyw znaczeniowo-estetyczny, charakteryzujący się przeświadczeniem o nietrwałości, przemijalności wszystkiego. Motyw ten czerpie z myśli przewodniej biblijnej Księgi Koheleta - „Vanitas vanitatum et omnia vanitas” - marność nad marnościami i wszystko marność (Koh 1,2).

Podobnym rozważaniom oddawał się jeden z większych filozofów epoki antyku - Heraklit z Efezu. Według jego teorii czas jest linearny, a więc nic nie trwa wiecznie i - co więcej - nic nie powtórzy się dwa razy. Przemijalność jest wpisana w istotę rzeczy; stąd słynne powiedzenie filozofa „panta rhei” - wszystko płynie.

Szczególnym zainteresowaniem cieszył się motyw vanitas w epokach Średniowiecza i Baroku. Podejmowano go zarówno w literaturze jak i w sztukach plastycznych, tworząc pewien ścisły kod znaczeń symbolicznych. Do skojarzeń wanitatywnych należą przedmioty takie, jak: czaszki, klepsydry, zegary, instrumenty muzyczne, gnijące owoce, zwiędłe kwiaty. Wspaniałe przykłady możemy odnaleźć w twórczości S. Stoskopffa czy G. De la Tour.

Wspomnianym już przykładem literackim jest Księga Koheleta. Jej treść ma wydźwięk głęboko filozoficzny - głosi nietwałość dóbr doczesnych,...

Podobne wypracowania