Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Molier „Świętoszek” - „Świętoszek” jako dramat rodziny. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Świętoszek” to komedia, wiele w niej humoru, a perypetie bohaterów mają szczęśliwe zakończenie. Ale jak to u Moliera bywa, poruszone zostają także sprawy poważne. Takim „niekomediowym” tematem jest obraz stosunków rodzinnych w środowisku mieszczańskim.

Molier tworzył w XVII wieku, w tym czasie też toczy się akcja jego sztuk. Komediopisarz ukazuje życie mieszczańskiej rodziny, w której niemal niepodzielną władzę sprawuje ojciec. Sytuacja taka wynikała przede wszystkim ze względów ekonomicznych. Cały majątek należał do ojca, on też miał prawo decydować o przyszłych związkach swoich dzieci. Synowie, o ile nie mieli własnego źródła utrzymania (a na ogół nie mieli), byli w pełni zależni od woli rodziców, tym bardziej córki. Taka sytuacja prowadziła do wielu nadużyć. Ojcowie często kierowali się własnym interesem wybierając dzieciom przyszłych małżonków.

Rodzina Orgona jest typową mieszczańską, patriarchalną rodziną. Do momentu pojawienia się w ich życiu Tartuffe’a, wszyscy żyją raczej spokojnie i szczęśliwie. Dzieci szanują i kochają swojego ojca, choć mają silne poczucie zależności od niego. Problem pojawia się dopiero, kiedy Orgon coraz bardziej ulega wpływom niecnego Tartuffe’a....

Podobne wypracowania