Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Artyzm Prusa - romantyczny nastrój grozy i tajemniczości w powieści Prusa „Faraon”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bolesław Prus, a właściwie Aleksander Głowacki urodził się w Hrubieszowie w 1847 roku. Pisał przez całe życie – drukowane w „Kurierze Warszawskim” felietony, także nowele, opowiadania oraz powieści, spośród których jedną z najbardziej popularnych jest „Faraon”.

Bolesław Prus zafascynowany kulturą egipską, którą poznał, czytając dzieła francuskiego uczonego Gastona Maspero oraz polskiego badacza Ignacego Żagiella, postanowił napisać powieść umiejscowioną w czasach wielkich władców egipskich. Artyście zależało głównie na wykreowaniu świata przedstawionego w jak najbardziej prawdopodobny i realistyczny sposób. W swoim dziele pragnął odzwierciedlić rzeczywistość historyczną, językową oraz geograficzną, w której funkcjonuje główny bohater, jednakże w powieści „Faraon” możemy zaobserwować również inspiracje romantyczne, widoczne w zbudowanym przez Prusa nastroju grozy i tajemniczości.

Obiektywny narrator powieści, wszystkowiedzący i obserwujący całą sytuację z góry, pojawia się już we wstępie, gdzie przedstawiony zostaje krótki merytoryczny wykład na temat Egiptu, ludzi tam mieszkających, położenia geograficznego oraz struktury państwa. Takie wprowadzenie...

Podobne wypracowania