Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw przemijania w literaturze i sztuce - opracowanie

Jedną z cech objawiających się we wszystkich dziedzinach sztuki barokowej był egzystencjalny niepokój – poczucie zagrażającej śmierci, niepewność jutra i nieuchronność końca. Renesans hołdował wzorom klasycznym, także filozofii stoickiej. Głoszono umiar i konieczność pogodzenia się z losem. Barok jest wyrazem buntu przeciwko klasycyzmowi, jego pojęciu piękna, harmonii i jego filozofii. Częstym motywem w sztuce stała się śmierć, przemijanie, grzech i pokuta.

Początków tych tendencji można dopatrywać się już twórczości Szekspira. Doskonałym studium przemijania jest „Hamlet” i jego słynny monolog zaczynający się od słów „Być, albo nie być – oto jest pytanie”. Duński książę, rozczarowany życiem, zastanawia się, dlaczego człowiek się na nie godzi, dlaczego z nim nie skończy. Dochodzi do wniosku, że to niepewność tego, co następuje po śmierci, powstrzymuje człowieka przed ostateczną decyzją. Refleksje Hamleta odnoszą się także do przemijalności ludzkiego ciała. Śmierć dotyczy wszystkich, niezależnie od ich pozycji na tym świecie, a koniec jest zawsze tak samo marny: „(...) Wszyscy tuczymy się na pokarm dla robactwa. Tłusty król i chudy żebrak to tylko odmiana tej samej potrawy”.

W polskiej...

Podobne wypracowania