Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Władysław Broniewski - bunt w twórczości poety

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Władysław Broniewski jest polskim współczesnym poetą, nazwanym przez krytyków „klasykiem polskiej literatury rewolucyjnej”. Debiutował w dwudziestoleciu międzywojennym. Poetyka Broniewskiego korzysta z romantycznych korzeni oraz z tradycji, utwory tego poety są komunikatywne i odpowiadają na potrzeby społeczeństwa. Poeta nie pozostaje bierny wobec sytuacji społeczno-politycznej, w której się znajduje, jego twórczość jest świadectwem przemian, które miały miejsce w pierwszej połowie dwudziestego wieku w Polsce.

Pierwszy etap twórczości Broniewskiego pozwala nazwać tego twórcę „poetą tradycji”. Poeta nie podążał za ówczesnymi prądami i fascynacjami literackimi - inspirację dla niego stanowił romantyzm - epoka wielkiego buntu wobec zastanej rzeczywistości. Broniewski reaguje na sytuację społeczną, w której znajdują się Polacy. Pod koniec tej fazy twórczości poeta, obserwując arenę polityczną ówczesnej Europy, napisał wiersz nazwany przez krytyków „poetyckim nakazem mobilizacyjnym”. W utworze „Bagnet na broń”, napisanym wiosną 1939, pyta czytelników, jak zareagują, jeśli ktoś zaatakuje Polskę. Wiersz stał się jednym z najważniejszych utworów...

Podobne wypracowania