Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wacław Potocki - patriotyzm i krytyka stosunków społecznych w twórczości Wacława Potockiego. Opracowanie

W wieku XVII powoli słabła silna pozycja polityczna Rzeczypospolitej. Targana nieustającymi konfliktami zbrojnymi oraz wewnętrzną niezgodą stawała się coraz słabsza. By poprawić jej sytuację potrzebni byli ludzie utalentowani, dla których dobro Polski nie było wartością abstrakcyjną (nie do zmierzenie, w przeciwieństwie do gromadzonych bogactw). Czy kimś takim był Wacław Potocki?

Patriotyzm tego twórcy przejawia się na dwóch płaszczyznach. Jedną z nich jest oczywiście działalność literacka, drugą - życie codzienne. Jako siedemnastolatek uczestniczył już w działaniach zbrojnych skierowanych przeciwko kozackiemu powstaniu. Następnie, w czasie „potopu” szwedzkiego, poeta, chociaż początkowo popierał najeźdźców (jak inni protestanci), stanął ostatecznie po stronie polskiego króla. Wystawił nawet prywatny oddział i uczestniczył w kilku walkach. Kiedy w jego życiu ucichła militarna wrzawa, zaczął piastować ważne urzędy w państwowej administracji. Był między innymi podczaszym krakowskim oraz starostą bieckim. Gwarantowały mu one nie tylko źródło utrzymania, ale także pozwalały doskonale orientować się w sytuacji politycznej ojczyzny. Jak więc widzimy, Wacław Potocki był postacią niezwykle aktywną, działającą na rzecz swojego...

Podobne wypracowania