Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - charakterystyka bohatera romantycznego na przykładzie utworu

„Pan Tadeusz” to dzieło dojrzałego romantyzmu. Powstawał w latach 1832-1834, a więc dziesięć lat po wydaniu pierwszego romantycznego zbioru Mickiewicza. W tym czasie bohater romantyczny ewoluuje, zmienia się z pełnego poświęcenia idealisty samotnika w działającego realistę. Przemiana ta została ujęta wyraźnie w osobie Jacka Soplicy, bohatera narodowej epopei.

Bohater romantyczny z wczesnej twórczości Mickiewicza to przede wszystkim indywidualista, jednostka pragnąca samotnie dokonać wielkich dzieł, wyzwolić ojczyznę choćby za cenę najwyższego poświecenia. Konrad Wallenrod bruka swój honor, brzydzi się zdradą, ale dla ratowania ojczyzny gotów jest się nią posłużyć. Jego ofiara jest ogromna, a działanie samotne. Konrad z III części „Dziadów” dopuszcza się bluźnierstwa, wadzi się z Bogiem, pragnąc ocalić udręczoną ojczyznę. Jego samotna walka nie może przynieść zwycięstwa. Grażyna ginie w beznadziejnej walce, byle tylko nie dopuścić do zdrady.

Mickiewicz rewiduje ten ideał indywidualisty samotnie stawiającego czoła wrogowi. Zdaje sobie sprawę, że nie przystaje on do rzeczywistości. W „Panu Tadeuszu” kreuje więc nowy wzorzec. Jacek Soplica to bohater dynamiczny, jego postawa zmienia się pod wpływem zdarzeń....

Podobne wypracowania