Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Martyrologia narodu polskiego - opracowanie zagadnienia. Podaj przykłady z literatury

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Na samym wstępie potrzeba by było odwołać się do „Słownika terminów literackich”, w którym to odnajdujemy słowo martyrologia (łac. martyrologium). Według słownika martyrologia to „jedna z form hagiografii wczesnochrześcijańskiej; ułożona w porządku kalendarzowym księga liturgiczna zawierająca wiadomości o okolicznościach męczeństwa i śmierci osób uznanych za święte”. Pojęcie martyrologii odnosi się do cierpienia, męczeństwa, bólu.

Pisząc o martyrologii nie sposób ominąć dzieł Adama Mickiewicza. Wieszcz narodowy najszerzej kontekst martyrologii przedstawił w III części „Dziadów”, gdzie głównymi bohaterami utworu uczynił postacie prawdziwe - filomatów i filaretów, swoich przyjaciół, współwięźniów, jak i - jak możemy się domyślać - samego siebie. Akcja dramatu toczy się w wileńskiej sali więziennej, gdzie przetrzymywani są Konrad i jego przyjaciele. Współwięźniowie rozmawiają o tragicznej sytuacji młodego pokolenia narodu polskiego pod władzą tyrana - cara, jednego z polskich zaborców.

Młodzież jest tutaj symbolem niewinnej ofiary. Przechodząc przez miasto na przesłuchanie Sobolewski opowiada współwięźniom, czego był przypadkowym...

Podobne wypracowania